Den lokale modstandskamps personer

Som det fremgår af registranten neden for, er personnavnene alfabetisk efternavnsordnet inden for hver lokalitet. Der er fødselsår og bopælssted. Region, sektion og distrikt er fjernet fra oversigten. Det er for alle region I, Nordjylland, Struer sektion, Skive distrikt. Det vil være muligt ud fra de registrerede personnavne, som er frigivet, at lave en opdeling på køn (det er simpelt, kun 1 registreret kvinde), alder, geografisk placering og erhvervsmæssig status. Den geografiske placering er foretaget både her og sammenfattende.

Der kan være navne, som ikke er medtaget her, også af helt uigennemskuelige grunde*. Men primært fordi de er registreret under andre lokaliteter end Skive Distrikt, f. eks. Frøslev eller en koncentrationslejr. De vil derfor være omtalt i teksten under den del af modstandsbevægelsen, som mistede livet, bl.a. også som et resultat af ophold i koncentrationslejr.

Udvælgelseskriteriet for registranten fra Modstandsdatabasen har været Skive Distrikt.

Helt oplagte dobbeltgængere er fjernet fra listen.

Med manglende søgeresultater og fradrag af dobbeltregistreringer holder de 340, som er fundet ved en generel søgning nok ca. stik.

 

Vælg by. Hvis der ikke er anført by, er det fordi der ikke er registreret modstandsbevægelse i byen.

Balling-Volling  

Bjerring     

Durup        

Fly               

Fur                

Glyngøre

Grinderslev

Harre

Hem

Hjerk

Haasum

Jebjerg

Junget

Krejbjerg

Lem

Lihme

Nautrup

Oddense

Otting

Roslev

Rybjerg

Rødding

Rønbjerg

Selde

Sevel

Skive

Stoholm

Vejby

Vridsted

Ørum

 

Efternavn

Fornavn

Fødselsdato

Dødsdato

Beskæftigelse

By

Rang

Andersen

Gunnar

15.11.1905

 

Stationsmedarbejder

Balling-Volling

Gruppefører

Christensen

Ove Charles

14.03.1914

10.03.2001

Murermester

   

Frederiksen

Kristian

10.01.1913

 

Vognmand

   

Grønbech

Alfred Emil

03.11.1907

 

Cykelhandler

   

Hedegaard

Kristen

13.01.1913

 

Agent

   

Hedegaard

Knud

23.04.1910

21.12.1987

Gårdejer

 

Gruppefører

Høstgaard

Holger Møller

30.04.1916

27.08.1987

Landmand

   

Høstgaard

J. Møller

19.07.1917

08.09.1991

Landmand

   

Høstgaard

Jens Møller

19.07.1917

08.09.1991

Landmand

   

Kristensen

Anders Præstgaard

07.05.1909

28.05.1984

Landbrugskonsulent

   

Pedersen

Aksel

04.07.1921

02.01.2001

Landmand

   

Thomsen

Carl

11.12.1919

 

Landmand

Bjerring

 

Blach

Jens

07.03.1915

29.01.1990

Sadelmager

Durup

 

Grove

Oscar

28.11.1913

 

Maler

 

 

Mortensen

Johannes

15.01.1910

19.05.1983

Tapetserer

 

 

Mortensen

Steen

27.06.1913

 

Tapetserer

 

 

Skou

Niels Vinter

12.03.1922

18.06.1998

Tapetserer

 

 

Daugbjerg

Søren

03.05.1908

29.09.1985

Gårdejer

Fly

 

Jepsen

Kresten

23.09.1907

 

Vognmand

 

 

Johannesen

Carlo

21.09.1913

19.08.1980

Snedker

 

Gruppefører

Kirkegaard

Alfred

1899

 

Gårdejer

 

 

Nielsen

Niels Aksel

04.12.1890

01.10.1977

Gårdejer

 

 

Nielsen

Søren Villy

13.03.1916

30.11.1997

Tømrer

 

 

Tinggaard

Jens Christian Foged

03.02.1914

11.05.1983

Landmand

 

 

Vinggaard

Peder

07.10.1899

09.04.1995

Landmand

 

 

Hauge

Christian

18.09.1914

04.02.1997

Landmand

Fur

 

Knudsen

Niels

10.10.1924

 

Landmand

 

 

Mortensen

Anders

25.09.1927

13.09.1968

Kontorassistent

 

 

Thorsen

Johannes

23.11.1916

 

Rebslager

 

 

Bodilsen

Jens

16.12.1918

 

Landmand

Glyngøre

 

Bro

Svend Aage

26.08.1924

 

Landmand

 

 

Bro

Svend Aage

26.08.1924

 

Landmand

 

 

Bro

Svend Aage

26.08.1924

 

Landmand

 

 

Jensen

Hermann

29.10.1920

22.01.2004

Portør

 

Gruppefører

Damm

Jens

02.12.1902

29.06.1982

Landmand

Grinderslev

 

Damm

Jens Heinrich Wilhelm

02.12.1902

29.06.1982

Landmand

 

 

Jensen

Peder Led

06.10.1910

 

Landmand

 

 

Kristiansen

Anton

27.06.1894

21.09.1976

Landmand

 

 

Lauritsen

Vagn

23.03.1924

28.02.2002

Smed

Harre

 

Bønding

Kr.

04.12.1892

13.09.1974

Handelsmand

Hem

 

Christensen

Kristian Bønding

04.12.1892

13.09.1974

Handelsmand

 

 

Dalsgaard

Jens

02.12.1893

11.02.1968

Plantageejer

 

Gruppefører

Døssing

K.

24.03.1912

02.02.1989

Tømrermester

 

 

Døssing

Niels Kresten Thor

24.03.1912

02.02.1989

Tømrermester

 

 

Mortensen

Henry

01.10.1916

20.09.2002

Maler

 

Gruppefører

Mortensen

Svend Henry Damsgaard

01.10.1916

20.09.2002

Maler

 

Gruppefører

Andersen

Anton

17.08.1923

22.11.1989

Landmand

Hjerk

 

Saugstrup

Aage

13.02.1916

 

Landmand

 

Gruppefører

Saugstrup

Holger

13.03.1919

16.10.1991

Landmand

 

Ordonnans

Saugstrup

Ingvard Jensen

05.06.1917

08.03.1996

Landmand

 

 

Skov

Frode

22.01.1917

 

Landmand

 

 

Graff

Henning

10.02.1911

16.07.1994

Forvalter

Haasum

Gruppefører

Graff

Theodor Henning Valdemar

10.02.1911

16.07.1994

Forvalter

 

Gruppefører

Høgh

Henry

13.10.1918

05.10.2003

Arbejdsleder

 

 

Brink

Arne

15.05.1918

17.09.2002

Landmand

Jebjerg

 

Brink-Jensen

Jens Arne

15.05.1918

17.09.2002

Landmand

 

 

Kristiansen

Aksel

04.10.1917

16.06.2003

Lærer

 

Gruppefører

Villadsen

Gudike

04.12.1922

22.09.2001

Landmand

 

 

Jensen

Aksel Kikkenborg

09.01.1923

12.03.2001

Landmand

Junget

 

Kikkenborg

Aksel J.

09.01.1923

12.03.2001

Landmand

 

 

Sørensen

Johannes

05.05.1919

10.09.2000

Landmand

 

 

Torp

Viggo

14.12.1917

20.07.1995

Chauffør

 

Gruppefører

Ludvigsen

Svend

17.07.1922

22.08.2000

Landmand

Krejbjerg

Gruppefører

Nielsen

Tage Grundvad

16.07.1920

25.07.1989

Landmand

 

 

Nielsen

N.F.

17.12.1897

25.08.1976

Mejerist

 

 

Nielsen

Niels Kristian Frederik

17.12.1897

25.08.1976

Mejerist

 

 

Rossen

Andreas Hansen

23.06.1920

09.08.1979

Landmand

 

 

Andersen

Arne

13.10.1911

 

Sømand

Lem

 

Andersen

Henry

12.12.1918

28.09.2002

Sømand

 

 

Jensen

Villy

21.05.1911

30.05.1976

Togbetjent

 

 

Knudsen

Agner

02.04.1918

20.06.2000

Lagerforvalter

 

 

Lundbæk

Niels Martin

05.01.1894

25.04.1976

Ekstraarbejder

 

 

Mathiasen

Jens Lund

03.01.1908

06.01.1989

Snedkersvend

 

 

Olesen

Ejnar

26.07.1908

14.07.1999

Boelsmand

 

 

Pedersen

Niels Kristian Dalsgaard

25.07.1922

01.11.1990

Kommis

 

 

Stampe

Viktor

26.04.1906

 

Banearbejder

 

 

Jensen

Kristen

14.03.1919

03.02.2002

Maskinpasser

Lihme

 

Jensen

Kaj Enna

13.04.1897

05.07.1989

Førstelærer

 

 

Jensen

Kaj Adolf Enna

13.04.1897

05.07.1989

Førstelærer

 

 

Pedersen

Osvald

28.06.1925

05.01.1990

Kommis

 

 

Sinding

Johannes Kristensen

06.01.1902

14.12.1991

Landpostbud

 

 

Smedemark

Erik

08.03.1913

19.12.1993

Landmand

 

 

Smedemark

Niels

17.05.1914

12.06.1986

Mekaniker

 

 

Bodilsen

Vilhelm Valdemar Ladefoged

12.03.1920

23.05.1973

Fisker

Nautrup

 

Bodilsen

Vilfred Ladefoged

25.02.1922

12.10.1989

Fisker

 

 

Christensen

Tøge Vilhelm

28.12.1913

19.01.1981

Købmand

 

 

Høgedahl

Kristian Kristensen

21.03.1920

06.07.2000

Fisker

 

 

Madsen

Anders

25.12.1891

19.09.1970

Fisker

 

Tillidsmand

Madsen

Kaj Johan

01.07.1917

31.10.1994

Fisker

 

 

Simonsen

Hans

23.04.1924

 

Elektriker

 

 

Sørensen

Karl Gustav

18.10.1916

 

Fisker

 

Ordonnans

Bligaard

Jens Iversen

07.04.1906

14.10.1994

Gårdejer

Oddense

Gruppefører

Christensen

Aage

01.04.1907

04.02.1983

Tømrermester

 

 

Jensen

Kristian Regnholt Knudsen

12.01.1911

24.02.1983

Proprietær

 

 

Jensen

Karl

28.01.1925

 

Chauffør

 

 

Jensen

Jens

18.02.1895

11.06.1974

Vognmand

 

 

Jepsen

Knud Otto

24.06.1919

05.05.2001

Kommis

 

 

Knudsen

Kristian

12.01.1911

24.02.1983

Proprietær

 

 

Larsen

Lars Peder

07.06.1917

16.07.1980

Landmand

 

 

Nielsen

Niels Christian

01.03.1917

08.10.1991

Smed

 

 

Nielsen

Nicolaj

21.08.1897

30.12.1981

Gårdejer

 

 

Nørrisgaard

Agner Kr.

15.12.1905

09.02.1970

Gårdejer

 

 

Pedersen

Lars Peder Larsen

07.06.1917

16.07.1980

Landmand

 

 

Skov

Peder

27.02.1907

 

Landmand

 

 

Vestergaard

Jens Goul

17.04.1913

24.02.1997

Landmand

 

Gruppefører

Vestergaard

Johannes

28.01.1922

 

Landmand

   

Dahl

Niels Kristensen

08.12.1907

29.12.1980

Gårdejer

Otting

 

Alstrup

Svend

26.10.1909

21.09.2002

Vognmand

Roslev

 

Graverholt

Rudolf Johannes

04.10.1919

18.07.2002

Kommis

 

Gruppefører

Graverholt

R.

04.10.1919

18.07.2002

Kommis

 

Gruppefører

Jacobsen

Harald

26.06.1919

30.05.1978

Chauffør

 

 

Mølgaard

Kristian

13.03.1913

 

Maskinarbejder

 

 

Nielsen

Bernhard

22.03.1914

 

Murermester

 

 

Nielsen

Verner

05.09.1926

17.10.2004

Stud. Polyt.

 

 

Nielsen

Angel Verner

05.09.1926

17.10.2004

Stud. Polyt.

 

 

Sørensen

Kristian

10.12.1914

 

Boghandler

 

Delingsfører

Blisgaard

Anders Bundgaard Iversen

08.04.1909

08.08.2001

Dyrlæge

Rybjerg

Næstkommanderende sst.

Frandsen

Aksel

28.09.1912

25.05.1987

Gårdejer

 

 

Nielsen

Øjvind

18.12.1916

16.01.1988

Chauffør

 

 

Nielsen

Peter Øjvind

18.12.1916

16.01.1988

Chauffør

 

 

Nielsen

Knud Krabbe

17.03.1913

19.01.1977

Lærer

 

Byleder (Salling)

Nielsen

Poul Kristian

16.03.1918

04.02.2003

Landbrugsmedhjælper

 

 

Nielsen

Svend Aage

16.01.1924

23.12.1993

Landbrugsmedhjælper

 

 

Tang-Andersen

Jens

17.08.1918

28.02.1991

Gårdejer

 

 

Jepsen

Peder

10.05.1913

19.03.2001

Landmand

Rødding

 

Kristensen

Evald

30.07.1922

22.05.1982

Landmand

 

 

Madsen

Svenning

17.06.1913

13.01.1994

Landmand

 

 

Nielsen

Aksel

02.03.1910

11.05.1992

Bogbinder

 

 

Thybo

Eiler

25.05.1922

 

Landmand

 

 

Graversen

Karl Jakob

20.07.1920

20.04.1971

Landpost

Rønbjerg

 

Jensen

Viggo Frederik

29.06.1912

17.01.1981

Portør

 

 

Jensen

Kristian Primdal

27.12.1922

17.02.1992

Landmand

 

 

Larsen

Hugo

09.10.1904

28.07.1986

Maskinpasser

 

 

Larsen

Hans Hugo

09.10.1904

28.07.1986

Maskinpasser

 

 

Mortensen

Poul Otto

15.10.1920

27.11.1983

Arbejder

 

 

Pedersen

Jens Sigvald

26.01.1913

17.05.1977

Arbejdsmand

 

 

Pedersen

Anders Kristian

02.05.1907

16.11.1999

Arbejdsmand

 

 

Plejdrup

Carl Johan

10.01.1925

 

Kommis

 

 

Primdal

Christian

27.12.1922

17.02.1992

Landmand

 

 

Sørensen

Ejner Åge

02.01.1903

01.10.1970

Smed

 

 

Vistisen

Karsten

15.01.1915

13.10.1970

Mejerist

 

 

Andersen

Gunnar Kristensen

15.07.1912

16.04.2003

Vognmand

Selde

 

Boll

Arne

22.06.1918

 

Landmand

 

 

Hansen

Niels

25.08.1920

01.10.1997

Landmand

 

 

Jensen

Hans Kristian

20.08.1925

 

Kommis

 

 

Jeppesen

Svend Thoni

26.02.1905

22.12.1988

Bager

 

 

Jeppesen

Viktor

20.10.1920

03.08.2002

Landmand

 

Gruppefører

Korsgaard

Kristian

05.09.1917

07.04.1995

Arbejdsmand

 

 

Kristensen

Henry

26.06.1915

 

Smed

 

 

Milsgaard

Karl Valdemar

26.09.1907

24.02.1980

Lærer

 

Gruppefører

Sørensen

Kristian

21.02.1920

08.02.2001

Landmand

 

 

Sørensen

Anders Kristian

21.02.1920

08.02.2001

Landmand

 

 

Dueholm

Dam

28.09.1911

 

Smedemester

Sevel

 

Andersen

Hans

13.12.1916

 

Prokurist

Skive

 

Andersen

Svend Bilstrup

08.01.1921

01.01.1996

Maskinist

 

 

Andersen

Thorkild

12.02.1914

31.08.1989

Slagter

 

 

Balthazar-Christensen

Torben Erik

22.12.1907

03.07.1988

Landsretssagfører

 

 

Bang

Stig

10.10.1914

 

Sagførerfuldmægtig

 

 

Bech

Bjarke

10.01.1914

30.04.1997

Slagtersvend

 

 

Boe

Frede

12.02.1918

 

Cykelsmed

 

 

Boel

Christen

22.12.1923

 

Maskinarbejder

 

 

Brandt

Henning

09.10.1927

 

Bud

 

 

Brautsch

Orla Aage Gerhard

18.01.1900

 

Inspektør

 

 

Brøndum

Christian

11.10.1902

 

Blikkenslager

 

 

Carlsen

Hjalmar Bregner

13.10.1913

04.11.1997

Assistent

 

Gruppefører

Carlsen

Frode Brejner

07.11.1909

24.02.1985

Lagerarbejder

 

 

Christensen

Ejner

29.04.1922

31.03.1991

Mekaniker

 

 

Christensen

Helge

08.12.1919

 

Kommis

 

 

Christensen

Ove

06.02.1919

29.04.1981

Frisørmester

 

 

Christensen

Kaj Ove

15.09.1923

 

Maskinlærling

 

 

Christensen

Eigil

19.09.1923

 

Maler

 

 

Christensen

Anton Diget

03.05.1926

19.12.1989

Radiotekniker

 

 

Christensen

Laurits Børge

03.04.1922

30.03.1984

Postbud

 

 

Christensen

Svend Erik

20.02.1924

29.04.1999

Stud. Milit.

 

 

Christiansen

Hans Peder

31.01.1919

01.12.1968

Rørlægger

 

Gruppefører

Damborg

Ove

26.07.1910

 

Restauratør

 

 

Dragheim

Ib

24.01.1914

13.10.2010

Tandlæge

 

Næstkommanderende

Eggertsen

Arne

21.11.1911

 

Mekaniker

 

 

Evert

Kaj Hermann

19.11.1922

28.01.1979

Kommis

 

 

Fisker

Søren

09.11.1907

 

Fisker

 

 

Fløe-Fejerskov

Peder

14.02.1921

06.04.1999

Reservepolitibetjent

 

 

Hansen

Hans Vilhelm

02.09.1909

23.11.2001

Maskinarbejder

 

 

Hansen

Sven Erik Sustmann

13.05.1921

14.07.2003

Urmager

 

 

Hansen

Harald Ove

01.08.1915

 

Værkfører

 

 

Hansen

Svend Aage

24.09.1920

07.05.1997

Liniearbejder

 

 

Hansen

Christian

27.05.1912

01.10.1982

Mekaniker

 

Motorordonnans

Hansen

Jens Christian

27.05.1912

01.10.1982

Mekaniker

 

Motorordonnans

Hermansen

Svend Aage

11.02.1911

26.04.2000

Disponent

 

 

Hersing

Knud

06.05.1911

 

Forretningsfører

 

 

Holle

Helge A.

29.08.1922

 

Ekspedient

 

 

Hove

Ove

17.05.1914

21.10.1993

Arkitekt

 

Delingsfører

Høj

Niels Skytte

30.09.1918

 

Frøhandler

 

 

Haahr

Peder Christian

27.05.1904

26.09.1972

Pastor

 

Pressesekretær

Ingstrup

Orla Michaelsen

17.04.1915

11.10.1987

Købmand

 

 

Iversen

Peter

05.08.1923

 

Mekaniker

 

 

Jakobsen

Christian Sønderby

30.05.1926

05.01.1992

Typografelev

 

 

Jansson

Carlo

28.10.1917

 

Skræddersvend

 

 

Jensen

Svend Østergaard

21.07.1912

13.03.1995

Mekaniker

 

 

Jensen

Svend Østergaard

21.07.1912

13.03.1995

Mekaniker

 

 

Jensen

Herluf Østergaard

04.03.1916

07.07.1988

Arrestmedhjælper

 

 

Jensen

Niels Christian

09.02.1909

 

Kontorist

 

 

Jensen

Johannes

06.09.1921

 

Rørlægger

 

 

Jensen

Knud Dalby

03.09.1923

 

Mæglerassistent

 

 

Jensen

Carl

14.08.1920

 

Gartner

 

 

Jensen

Anker

17.05.1921

06.08.2001

Snedkersvend

 

 

Jensen

Henry

21.07.1918

19.09.1996

Lagerarbejder

 

 

Jensen

Henning

24.05.1918

29.05.1996

Kontorist

 

 

Jensen

Henry

19.08.1908

 

Bankassistent

 

Gruppefører

Jensen

Kr. Marius

27.07.1882

 

Snedkermester

 

 

Jensen

Frederik Otto

29.08.1908

24.05.2001

Bankassistent

 

Delingsfører

Jensen

Svend Aage

24.12.1915

17.10.1997

Boghandler

 

 

Jensen

Bjarne Christian

07.07.1925

 

Maskinarbejder

 

 

Jensen

Niels

19.11.1916

30.08.2000

Tømrer

 

 

Jensen

Poul Erik

03.04.1925

30.01.1999

Revisorassistent

 

 

Jensen

Svend Aage

25.11.1923

10.08.1998

Maskinarbejder

 

 

Johnsen

A. Hegnet

16.07.1920

 

Mekaniker

 

 

Josefsen

Olaf

26.07.1898

1967

Autoforhandler

 

 

Jørgensen

Holger

08.04.1923

05.03.1981

Hjælpearbejder

 

 

Jørgensen

Jørgen H.

10.10.1920

 

Pottemager

 

 

Jørgensen

Carl Johan

23.12.1904

01.05.1987

Maskinarbejder

 

Delingsfører

Jørgensen

Folmer Buhl

12.03.1908

25.04.1977

Lagerekspedient

 

 

Jørgensen

Aage Høy

07.06.1914

 

Tømrersvend

 

 

Kjeldsen

E.

25.09.1902

 

Telefonmontør

 

 

Kjærgaard

Henry

28.07.1921

09.02.2001

Cykelsmed

 

 

Kjølhede

Eigil

13.11.1921

24.01.1996

Malersvend

 

 

Klit

Kristian Marius

21.01.1906

 

Kontorassistent

 

 

Knudsen

Harald

12.05.1911

24.07.1993

Arbejdsmand

 

 

Kristiansen

Kresten

11.01.1923

05.03.1972

Arbejdsmand

 

 

Krøll

Knud Amalius

27.05.1913

16.07.1990

Arkitekt

 

 

Kühl

Edmund Warren

14.04.1925

25.03.1990

Kontorist

 

 

Larsen

Hans Jensen

13.09.1900

16.01.1975

Telefonmontør

 

 

Laursen

Fritz Thorgaard

31.07.1914

13.02.1994

Bryggeriarbejder

 

 

Laursen

Holger Emil

24.03.1921

10.10.1995

Tømrer

 

 

Lund

Wolmer Yllebjerg

22.07.1920

16.02.1993

Portør

 

 

Lynggaard

Frede Thestrup

24.01.1921

11.02.1974

Murersvend

 

 

Madsen

Aksel

26.04.1920

 

Lagerekspedient

 

 

Madsen

Svend Harry

20.05.1923

24.05.1991

Typograf

 

 

Madsen

Christian

03.09.1912

12.10.1975

Arbejdsmand

 

Gruppefører

Madsen

Mads Christian Ejlersen

03.09.1912

12.10.1975

Arbejdsmand

 

Gruppefører

Madsen

Axel

23.01.1925

 

Tapetserer

 

 

Madsen

Ejnar

06.11.1914

26.03.1982

Arbejdsmand

 

Gruppefører

Mehlsen

Harry

15.11.1906

05.06.1974

Repræsentant

 

 

Mikkelsen

Aksel Vestergaard

13.11.1914

24.12.1993

Portør

 

 

Mortensen

Georg

28.02.1902

 

Farvehandler

 

 
Mortensen

Ida Franziska

16.08.1895

05.04.1950

Fisker

 

 

Mortensen

Marius

15.08.1908

 

Tømrer

 

 

Mølgaard

Tage

02.10.1911

13.11.1982

Assurandør

 

Motorordonnans

Møller

Niels Toft

29.06.1922

28.12.1985

Smedesvend

 

 

Nielsen

Arthur

04.12.1893

 

Forvalter

 

 

Nielsen

Aage Christian

07.05.1910

02.12.1974

Arbejdsmand

 

 

Nielsen

Niels Møller

26.03.1920

31.10.2001

Repræsentant

 

 

Nielsen

Aage

02.09.1913

23.12.1986

Grønthandler

 

 

Nielsen

Svend Aage

02.09.1913

23.12.1986

Grønthandler

 

 

Nielsen

Thorvald

11.03.1903

 

Maskinmester

 

Gruppefører

Nielsen

Kaj Ove Thorsen

30.07.1919

25.11.1993

Barber

 

Gruppefører

Nielsen

Roald

12.12.1923

 

Maskinarbejder

 

 

Nielsen

Kristian Roald Tranders

07.04.1914

24.09.1992

Murer

 

 

Nielsen

Anker Pers

04.09.1914

 

Bankassistent

 

 

Nielsen

Poul Erik

30.04.1920

14.12.1997

Mekaniker

 

Gruppefører

Nielsen

Henning

19.10.1925

10.03.1989

Barberlærling

 

 

Nielsen

Ib Julius Brask

22.03.1911

04.10.1985

Forretningsfører

 

 

Nielsen

Haagen Peter

08.11.1913

18.02.1975

Prokurist

 

 

Pagter

Herluf

06.08.1909

18.02.1977

Landsretssagfører

 

 

Pedersen

Aage

07.10.1903

 

Tapetserer

 

 

Pedersen

Aage

04.02.1923

27.12.1999

Møbelpolstrer

 

 

Pedersen

Jørgen Held

23.12.1921

 

Student

 

 

Pedersen

Carl Aage

02.12.1910

11.03.1976

Trykker

 

 

Pedersen

Arne

24.12.1919

 

Arbejdsmand

 

 

Pedersen

Vagn

05.02.1915

14.04.1987

Arbejdsmand

 

 

Pedersen

Jens Julius

23.03.1894

19.05.1970

Telefonmontør

 

Gruppefører

Pedersen

Svend Aage

09.03.1921

23.02.2002

Telefonmontør

 

 

Pedersen

Tage Mayland

19.07.1907

 

Prokurist

 

Motorordonnans

Pedersen

Jens Østergaard

15.08.1925

 

Handelslærling

 

 

Pedersen

Niels

05.07.1929

 

Skoleelev

 

 

Pedersen

Arno

15.08.1915

01.05.1994

Postbud

 

 

Petersen

Carl Stokholm

07.02.1900

18.01.1969

Rørlægger

 

 

Petersen

Svend Aage

28.11.1911

24.07.1993

Maskinarbejder

 

 

Petersen

Peder Christian Høgh

13.02.1896

02.05.1972

Bestyrer

 

Transport-chef

Poulsen

Thorkild

11.05.1916

 

Sagførerfuldmægtig

 

 

Poulsen

Vilhelm Stjerneholm

16.05.1924

 

Maskinlærling

 

 

Poulsen-bro

Svend Aa.

06.06.1922

 

Maskinarbejder

 

 

Præst

Jens Kristian Ladefoged

13.02.1913

10.10.1988

Mælkehandler

 

 

Schøning

Ritto Vilhelm

25.02.1916

12.05.1992

Mekaniker

 

Motorordonnans

Sigaard

Ejner

15.04.1924

29.03.1994

Elektriker

 

 

Skou

Hans Laurids

04.10.1910

 

Kontorassistent

 

Gruppefører

Slyngborg

Egon

05.09.1924

26.01.1984

Mekaniker

 

 

Stenz

Søren Siger

19.04.1919

18.04.1988

Revisorassistent

 

 

Stie

Svend Aage

22.12.1915

03.04.1994

Farver

 

 

Stærk

Niels Erik

09.07.1923

06.07.1994

Blikkenslager

 

 

Svendsen

Niels Christian

22.02.1926

07.03.1994

Handelslærling

 

 

Sønderby

Kristian

30.05.1926

05.01.1992

Typografelev

 

 

Søndergaard

Peder Christian

02.01.1916

09.11.1973

Arbejdsmand

 

 

Sørensen

Siegfred Emil Cremer

06.10.1906

13.02.1989

Maskinarbejder

 

Gruppefører

Sørensen

Alfred Emil

28.04.1919

26.10.1992

Tapetserer

 

 

Sørensen

Axel

28.04.1919

26.10.1992

Tapetserer

 

 

Sørensen

Knud

16.08.1925

 

Typograf

 

 

Sørensen

Jens

15.08.1891

 

Telefonmontør

 

 

Sørensen

Knud

13.08.1921

28.02.1996

Børstenbinder

 

 

Thomas

Kristian

31.12.1908

 

Hjælpearbejder

 

 

Thomsen

Anders Peter

10.12.1925

20.07.2002

Maskinarbejder

 

 

Toft

Johannes

08.09.1897

 

Havnefoged

 

Gruppefører

Vang

Robert Erwin

13.05.1921

 

Snedkersvend

 

Gruppefører

Vinkel

Poul Bak

30.03.1917

01.02.2001

Bogholder

 

Gruppefører

Zschau

Bent Fahl

08.08.1923

 

Elektriker

 

 

Ørtoft

Frede

03.09.1918

12.09.1985

Portør

 

 

Ørtoft

Christian

18.05.1890

 

Telegrafarbejder

 

 

Alsbjerg

Johannes

27.01.1901

14.01.1944

Skovfoged

Stoholm

 

Andersen

Svend Harding

01.02.1914

31.07.1996

Snedkersvend

 

 

Bach

Richard

01.06.1917

21.02.2005

Snedker

 

 

Bittmann

Johan Frantz

05.03.1899

04.04.1974

Læge

 

Gruppefører

Hess

Poul

18.10.1910

 

Kommis

 

 

Madsen

Henry Korsgaard

12.07.1924

 

Smedelærling

 

 

Madsen

Emmanuel Godsk

24.02.1918

09.01.1995

Slagtersvend

 

 

Mikkelsen

Aksel

30.11.1913

05.12.1970

Landbrugsmand

 

 

Nielsen

Hans Kristian

10.09.1908

18.06.1992

Bagersvend

 

 

Nielsen

Vagn

03.10.1917

 

Chauffør

 

 

Nielsen

Viggo

17.05.1906

11.04.1974

Bagermester

 

 

Olesen

Harald

24.01.1908

 

Gårdejer

 

 

Pape

Frederik

19.07.1914

20.02.1991

Fiskehandler

 

 

Pape

Johan Frederik

19.07.1914

20.02.1991

Fiskehandler

 

 

Thompson

Carl Tønder

25.07.1912

29.06.1993

Manufakturhandler

 

 

Christensen

Christian

17.03.1907

 

Uddeler

Vejby

 

Andersen

Aksel Georg

28.09.1911

12.03.1986

Smedemester

Vridsted

 

Christensen

Chresten

18.05.1897

 

Vognmand

 

 

Jensen

Sigvard

10.01.1905

13.04.1990

Gårdejer

 

 

Jensen

Helge Sigvard

10.01.1905

13.04.1990

Gårdejer

 

 

Laursen

Aksel Nørgaard

20.04.1909

07.12.1988

Købmand

 

Gruppefører

Nielsen

Ejvind Hanghøj

16.10.1913

01.09.1993

Medhjælper

 

 

Nielsen

Chr. Møller

20.02.1910

 

Gårdejer

 

 

Nørgaard

Aksel

20.04.1909

07.12.1988

Købmand

 

Gruppefører

Torp

Vagn

17.05.1904

 

Landmand

 

 

Vistisen

Henning

16.01.1919

30.08.1990

Lagerforvalter

 

 

Vistisen

Ejler Henning

16.01.1919

30.08.1990

Lagerforvalter

 

 

Pedersen

Ove

07.09.1898

 

Vognmand

Ørum

 

Bertelsen

Aage

08.09.1921

06.02.1999

Smed

 

 

Mortensen

Tage

13.03.1920

25.01.1988

Landmand

 

 

Sørensen

Kristian Julius

01.05.1923

14.04.2010

Landmand

 

 

Jespersen

Georg Vestergaard

25.11.1922

28.09.2000 

Landmand

 

 

Henriksen

Harald Møller

12.08.1923

11.03.1999 

Slagter

 

 

Simonsen

Viggo

18.09.1901

 

Landmand

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F. eks. kan man ved søgning på Skive Distrikt nu heller ikke finde Ida Franziska Mortensen, fisker og den eneste kvindelige deltager i modstandsbevægelsen i Skive Distrikt. Man finder nu kun Ida Franziska M., hvis man kender navnet. Tidligere, d.v.s. et par år tilbage, optrådte Ida Franziska M. ved en generel søgning på Skive Distrikt. 

Print siden Kontakt Nordfjends Find os på Facebook
Projektet støttes af fiskeriudvilkingen

Projektet er støttet af ministeriet for By, Bolig og Landdistrikter samt EU

Lidt om Nordfjends.dk

Nordfjends.dk er et online-projekt til at informere omkring Nordfjends-egnen og især de forskellige smukke stisystemer, der løber igennem det meste af Nordfjends og skaber nogle smukke vandre- og oplevelsesmuligheder.

Hjemmesiden Nordfjends.dk består af diverse websider, der opretholdes af en webmaster og et udvalg, nedsat af de foreninger, som driver siden.

Læs mere her om bl.a. brug af eksterne web-steder

 

 

 

Kontakt Nordfjends.dk

Nordfjends.dk er drevet af frivillige hænder og har derfor ikke en direkte adresse. Du kan kontakte Nordfjends.dk på følgende måder:

Tlf: 6137 3497
Mail: 

Dynamic-it leverandør af webshop